Beslenme ve Diyette Dikkat Etmeniz Gerekenler

Sağlıklı bir yaşam için doğru beslenmenin önemi büyüktür. Beslenme ve diyet programları kişiye göre farklılıklar gösterse de herkes için geçerli olan sağlıklı beslenmenin kuralı, doğal gıdaları tüketmek olmalıdır. İstikrarlı ve doğru bir biçimde uygulanan sağlıklı beslenme programınızı diyet ve egzersiz ile desteklemeniz mükemmel sonuçlara ulaşmanızı sağlar. Ayrıca günlük aktivitelerinizde yürüyüşe mutlaka zaman ayırmalısınız.

Öğün Atlamamak

Bir çok insan diyet yaptığı süre boyunca kendilerini hayattan soyutlamış gibi hisseder. Oysa belli bir süre kilo verip daha sonra yeniden almanın metabolik açıdan olumsuz etkileri bulunmaktadır. Beslenme ve diyet programınızı uygularken, günlük beslenmenizde öğün atlamamak oldukça önemlidir. Vücudunuzun günlük ihtiyaç duyduğu besin ve gıdayı yeterli ölçüde alabilmeniz için diyet programınızda belirlenen öğünleri kaçırmamalısınız. Aç kalmadan, vücudunuzu zayıf düşürmeden uygulayabileceğiniz bir beslenme programı ile dönemsel verilmiş kilolardan ziyade sürekli olarak sağlıklı, zinde ve fit kalabilirsiniz. Sağlıklı bir bünyeye sahip olmak için uygulayacağınız beslenme programının kısıtlı bir süre dahilinde uygulanan bir program değil yaşam biçiminiz olması gerekir.

Kişiye özel olarak düzenlenmesi gereken diyet programlarında, bireyin, yaşı, kilosu, yaşam biçimi, çalışma şekli ve sevdiği yiyeceklerin göz önünde bulundurulması gereklidir. Gün içinde yenilecek gıdalar ve beslenme saatleri, uygulanan diyet programlarında dikkat edilmesi gereken önemli konular arasında yer alır. İhtiyaç duyulan toplam kalori miktarının gün içindeki öğünlere dağılması avantaj sağlar. Öğle yemeği ile akşam yemeği arasındaki süre uzun olduğu için 16:00 ile 17: 00 saatlerinde ara öğün alınması gereklidir. Akşam saatlerinde metabolizma yavaşladığından, özellikle saat 20.00’den sonra kalorisi yüksek öğünler yenilmemesi gerekir. Yapılan günlük aktiviteler değiştiğinde, öğünler arasında geçen süre ve beslenme programı da paralel olarak değişiklik gösterebilir.

Dengeli ve Sık Beslenmek

Beslenme ve diyet programlarında genel olarak önerilen dengeli ve sık beslenmedir. Ana öğünlerin dışında olan ara öğünlerin tüketilmesi ve gün içinde ihtiyaç duyulan glikoz miktarının alınması, kan şekerini dengede tutmak için son derece önemlidir. Damak zevkinize hitap eden yiyeceklerin yer aldığı sağlıklı besinler ile uygulanan bir diyet programı hem motivasyonunuzu yükseltir hem de hedeflediğiniz sonuca ulaşmanızı sağlar.

Beslenme ve diyet programı uygularken yapılması gerekenler...